Jakie trendy w aranżacji wnętrz są obecnie popularne i jakie rozwiązania warto zastosować w swoim biurze?

Jak urządzić przestrzeń biurową zgodnie z najnowszymi trendami i tak, by wspierała efektywność oraz komfort pracy? Oto nasze wskazówki!

Przestrzeń do pracy sprzyjająca dobremu samopoczuciu pracowników, smart office, rezygnacja z tradycyjnych stanowisk pracy na rzecz wielofunkcyjnych projektów do współpracy i dzielenia się pomysłami, rosnąca rola akustyki i żywych roślin w wystroju biura – to globalne trendy wnętrzarskie, które obserwujemy dziś w aranżacji nowoczesnego miejsca pacy.

Aranżacja biura – od czego zacząć?

Zdecydowanie od analizy potrzeb pracowników. Od czasu pandemii ludzie pracują inaczej, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w projekcie biura. Do lamusa odchodzą więc dziś zarówno tradycyjne stanowiska pracy z biurkiem przypisanym każdemu pracownikowi, jak i przestrzenie open space, które nie są już traktowane jako miejsca przyjazne kreatywności.

Nowoczesne miejsca pracy mają dziś inne zadania. Powinny zachęcać pracowników do powrotu z home office i sprzyjać integracji zespołów roboczych. Biuro ma dziś dać to, czego nie oferuje praca z domu: przestrzenie wspólne do formalnych i nieformalnych spotkań grupowych, prowadzenia rozmów, inspirowania, elastyczne miejsca pracy i mobilne stanowiska, które na bieżąco można dopasowywać do aktualnych potrzeb.

Projektowanie behawioralne, czyli na podstawie badania potrzeb współpracowników, to dziś ważny trend na 2023 rok! Analizą środowiska pracy zajmuje się też stosunkowo nowa dziedzina, jaką jest neuronauka w architekturze. Ma ona za zadanie zbadać, jak mózg człowieka reaguje na przestrzeń. Najnowsze projekty aranżacji przestrzeni biurowej coraz częściej uwzględniają dokonania tej nauki.

Jak zaaranżować przestrzeń biurową, czyli nowoczesne biuro

Biura nie muszą dziś zapewnić pracownikom indywidualnych miejsc pracy – takie zadania wykonuje się coraz częściej w domu w trakcie pracy zdalnej. W modelu hybrydowym biuro to miejsce pracy nad wspólnymi projektami.

Sprawdź nasze realizacje projektów biur: https://dmbuilding.pl/realisations.html

Biurowe trendy 2023 duży nacisk kładą więc na elastyczny i efektywny podział otwartej przestrzeni oraz łatwą zmianę miejsc pracy, by mogły z nich korzystać mniejsze lub większe grupy.

Co się sprawdzi? Oto przegląd najnowszych trendów wnętrzarskich w nowoczesnej aranżacji biura:

  • przestrzeń, która zaciera granicę między domem a biurem, taka, w której pracownik spędza czas w miłej, domowej atmosferze, bez dress code'u, w otoczeniu wygodnych mebli tapicerowanych, zieleni i dodatków, które kreują miły nastrój;
  • stonowane barwy, które poprawiają samopoczucie i mają pozytywny wpływ na koncentrację: kolory ziemi, natury, zieleń, ciepłe, jasne barwy, pastele;
  • coraz większa rola sensoryki: miłe zapachy, miękkie tkaniny, wyczuwalne w dotyku struktury materiałów, światło sprzyjające zegarowi biologicznemu, dbałość o świeże powietrze wysokiej jakości, wolne od drobnoustrojów;
  • projektowanie biura w oparciu o zasady well-being: stosowanie roślin oczyszczających powietrze, zwracanie uwagi na akustykę, dobry design, a także wyposażenie ergonomiczne, czyli takie, które można dopasować do potrzeb użytkownika. Znakomity przykład to np. meble biurowe z regulowaną wysokością blatu, przystosowane do pracy siedzącej i stojącej;
  • zrównoważone biura: wprowadzenie do wnętrz inteligentnych, ekologicznych technologii, które zmniejszają zużycie energii i wody, używanie trwałych, zrównoważonych materiałów, zielone certyfikaty, projektowanie biofilne, less waste i zero waste oraz meble z recyklingu, a także dostęp do naturalnego światła.

Realizacja DM Building - Biuro firmy Bolt w Warszawie (Skyliner Warszawa)

Nowoczesne trendy w urządzaniu biura – mobilne meble

Aby sprostać nowym trendom zakładającym mobilność pracowników i zdalne metody pracy, potrzebne są w biurach meble, które nie tylko poprawiają wydajność pracowników i ich efektywność, ale także ich kreatywność i współpracę.

Dynamiczną pracę zespołów umożliwiają mobilne, łatwe do przestawienia meble. Obowiązkowe pozycje to także mobilne panele akustyczne, kabiny, ścianki, różnego typu kubiki. Sprawdzą się też meble do pracy w różnych pozycjach, klękosiady, stołki do siedzenia dynamicznego itd.

Biuro w ciszy – strefa wydzielona do telekonferencji, rozmów telefonicznych, pracy w systemie one2one.

Akustyka staje się coraz ważniejszym aspektem, który wpływa na komfort pracy w nowoczesnym biurze. Ponieważ spotkania osobiste często zastępują dziś telekonferencje, bardzo istotne jest, aby urządzić biuro tak, by powstała wydzielona, szczelna strefa do telekonferencji czy webinarów.

Oprócz sali konferencyjnej w biurze nie może zabraknąć miejsc do kameralnych sesji one2one, np. w postaci nisz. Niezbędne będą również budki i kabiny akustyczne – coraz częściej przystosowane do potrzeb różnych użytkowników, w tym np. z niepełnosprawnościami.

Zadbaj o strefę relaksu i akustykę w biurze

Nowoczesny model pracy zakłada hybrydowość. Ważną rolą biura jest więc dziś także integracja pracowników, którzy są na co dzień przyzwyczajeni do wykonywania obowiązków z domu. Współczesne biura powinny zawierać miejsca sprzyjające kontaktom społecznym, a także przestrzenie pomagające się wyciszyć czy odstresować.

Doskonałymi rozwiązaniami będą żywe rośliny, biurowa kawiarnia, a czasem nawet osobne pokoje, w których można się pobujać w hamaku czy posłuchać relaksującej muzyki.

Zapraszamy na profesjonalny Fit-Out Twojego biura!

Skorzystaj ze wsparcia przy aranżacji biura

Czy zaprojektowanie nowoczesnego biura, które jest zgodne z wszystkimi opisanymi wyżej trendami, jest proste? Absolutnie nie! Odpowiednia aranżacja nowoczesnej powierzchni biurowej to dziś wielkie wyzwanie!

Przy tylu zaawansowanych pracach projektowych i wykończeniowych najlepiej skorzystać ze wsparcia profesjonalnej firmy od projektowania i aranżacji wnętrz biurowych takiej jak DM Building.

Nasze doświadczenie i duże portfolio zrealizowanych projektów to najlepsza gwarancja, że realizacja biura będzie odpowiedzią na indywidualne potrzeby Twoich pracowników. Sprawdź portfolio DM Building i już dziś skontaktuj się z nami!

Potrzebujesz remontu lub zarządcy budowy, więc...