Jakie są najważniejsze aspekty przy projektowaniu fit-outu biura?

Jeśli planujesz aranżację lub remont biura, spotkasz się na pewno z określeniem fit-out powierzchni biurowej. Usługi takie świadczy też DM Buildning. Na czym polega oraz jakie są najważniejsze aspekty wdrożeniowe fit-outu?

Fit-out biura – co to jest?

Fit-out można określić po prostu jako „uszycie biura na miarę”. Przestrzeń biurową przygotowuje się w taki sposób, aby w 100% odpowiadała potrzebom firmy jako organizacji i użytkowników biura, czyli pracowników.

Fit-out jest usługą kompleksową. Oznacza to, że jedna firma zajmuje się całością działań, od projektowania powierzchni, aspektów technicznych i prac budowlanych w zakresie ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji, technologii inteligentnych, poprzez wyposażanie ergonomicznych stanowisk pracy i przestrzeni wspólnych.

Prace fit-outowe realizuje się na podstawie ustalonego z góry budżetu projektu biura oraz harmonogramu.

Poprawa funkcjonalności biura – etapy

Niefunkcjonalne przestrzenie biurowe, które nie dbają o efektywność pracowników i nie wspierają firmy w osiąganiu jej celów, to prawdziwa zmora polskich biur. Odpowiedzią na to wyzwanie jest właśnie zlecenie fit-outu profesjonalnej firmie.

Jakie są najważniejsze etapy tego procesu? Podstawa to poprawa funkcjonalności biura. Kluczem jest więc właściwie zaplanowany program funkcjonalny i space plan.

Wydzielenie stref

Projekt architektoniczny biura musi uwzględniać wyzwania, przed jakimi stoją dziś firmy i ich zespoły. Najważniejsze z nich to:

  • praca hybrydowa lub różne zespoły do pracy zdalnej i biurowej;
  • konieczność optymalizacji przestrzeni poprzez Activity Based Working i systemy hot desk zamiast tradycyjnych pomieszczeń typu open space;
  • zbudowanie roli biura jako miejsca pracy zespołów i interakcji, a nie pracy indywidualnej, którą coraz częściej wykonuje się w domu.

Dlatego podstawą aranżacji biura jest dziś umiejętny podział na różne strefy funkcjonalne. Ich dobór zależy od stylu pracy organizacji i jej potrzeb.

Oprócz strefy pracy indywidualnej (biurko, laptop) i strefy komunikacji powstają więc także strefy pracy w mniejszych lub większych zespołach, różnego typu salki konferencyjne i miejsca do telespotkań czy kabiny akustyczne.

Każde biuro powinno być też wyposażone w strefę wypoczynku i interakcji pracowników. Biurowe kawiarnie i kantyny to podstawa, ale coraz częściej pojawiają się również takie rozwiązania, jak hamaki, sale zabaw, biurowe siłownie czy miejsca relaksu. Ułatwiają one integrację z firmą i poprawiają wzajemne relacje między pracownikami.

Uwzględnianie potrzeb pracowników

Profesjonalny projekt funkcjonalny biura, który otrzymasz w ramach usługi fit-out, będzie oparty na szczegółowej analizie potrzeb Twojej organizacji. Analiza funkcjonalna to podstawa dobrego planu. Uwzględnia ona model pracy, liczbę pracowników i zakres ich zadań, zapotrzebowanie na miejsca spotkań z klientami, sale konferencyjne, miejsca do pracy indywidualnej i zespołowej.

Ważne jest także, jak przebiega komunikacja w firmie, jakie technologie są w niej niezbędne oraz co przeszkadza pracownikom w obecnym biurze.

Na co dziś szczególnie zwracają uwagę pracownicy i czego nie może zabraknąć w projekcie nowoczesnego biura?

  • Ergonomiczne stanowiska pracy, wyposażone w nowoczesne meble, które można dowolnie dostosować do potrzeb pracowników: np. biurka do pracy na siedząco i stojąco, ergonomiczne fotele biurowe i alternatywy dla nich, np. siedziska do pracy dynamicznej;
  • dostęp do naturalnego światła, a także odpowiednie doświetlenie stanowisk pracy światłem o właściwej barwie i natężeniu;
  • dostęp do świeżego powietrza i zieleni: otwierane okna, rośliny doniczkowe, biurowy ogródek, zielone ściany;
  • dostęp do miejsc relaksu i integracji: kawiarnia z dobrą kawą, dobrze wyposażona biurowa kuchnia, biurowa siłownia, kanapy, hamaki – domowe biuro to ważny trend w nowoczesnej aranżacji!

Estetyka biura

Gdy już powstanie program funkcjonalny, który uwzględnia potrzeby pracowników i całej organizacji, kolejny krok to zadbanie o estetykę biura, czyli odpowiedni styl jego aranżacji.

Design biura

Wygląd biura powinien uwzględniać charakter działalności i upodobania pracowników, ale musi także odzwierciedlać i wspierać misję firmy, jej wartości i cele.

Zobacz nasze kompleksowe realizacje biur!

Gdy coraz większe znaczenie ma praca zdalna, współczesne biura pełnią dziś przede wszystkim funkcję reprezentacyjną. Integrują także pracowników wokół wspólnych wartości i firmy jako takiej. Modny design biura pełni dziś więc absolutnie kluczową rolę – przyciąga nowych pracowników, sprawia, że utożsamiają się oni z firmą i pokazuje jej wartości.

Warto przy tym pamiętać, że kolory w biurze (zwłaszcza w miejscach pracy) powinny być raczej neutralne, aby sprzyjały koncentracji. Z kolei w przestrzeniach wspólnych warto postawić na zaskoczenie i efekt wow!

Technologie do zastosowania w biurze

Ważną częścią każdej usługi fit-out jest też wdrożenie nowoczesnych technologii, które zwiększą komfort korzystania z biura i pozwolą obniżyć koszty utrzymania. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę?

Inteligentne systemy zarządzania budynkiem

Automatyka budynkowa odgrywa dziś kluczową rolę w każdym projekcie nowoczesnego budynku biurowego.

Często w biurach wdraża się systemy inteligentnego sterowania żaluzjami, oświetleniem, klimatyzacją, wentylacją, ogrzewaniem – dzięki temu łatwo można poprawić warunki pracy bez potrzeby indywidualnego sterowania ustawieniami.

Za kwestie bezpieczeństwa odpowiadają systemy alarmowe, ale liczą się też zintegrowane metody dostępu do pomieszczeń czy np. płatności bezgotówkowe za korzystanie z biurowej stołówki.

Komfort pracy zwiększa również automatyczne kontrola i poprawa jakości powietrza oraz np. wdrożenie różnych stref muzycznych na terenie biura.

Dostęp do szybkiego Internetu

Firma fit-outowa na życzenie klientów zajmuje się również zaprojektowaniem i wykonaniem łączy internetowych. Montuje instalacje elektryczne niskoprądowe – np. SSP, DSO, CCTV, SSWIN czy LAN. Dzięki kompleksowości usług inwestor ma pewność, że nowy projekt biura będzie w 100% wspierał cele biznesowe firmy, a dostępność Internetu poprawi efektywność pracy.

Wsparcie pracy zdalnej

W czasach, gdy tak wielu pracowników wykonuje zadania w domu, podstawą dobrze zorganizowanego biura jest dopracowanie technologii, które umożliwiają pracę zdalną w bezpiecznych warunkach.

Trzeba więc zająć się odpowiednim skonfigurowaniem sieci firmowej i zabezpieczeniem jej tak, by praca zdalna i praca hybrydowa (częściowo zdalnie, częściowo z biura) nie wiązała się z ryzykiem utraty ważnych danych i zasobów firmy.

Aspekty oszczędzania energii

Coraz więcej firm wpisuje sobie do głównych celów organizacji zrównoważone zarządzanie. Do oszczędzania zasobów, jak woda czy energia, zachęcają także ich błyskawicznie rosnące koszty. Dlatego w nowoczesnych biurach wprowadza się optymalizację zużycia energii dzięki inteligentnym rozwiązaniom.

Jak to działa? Automatyka budowlana rozpoznaje obecność ludzi i aktywuje oświetlenie czy ogrzewanie tylko tam, gdzie jest to konieczne. Monitory i inne sprzęty odłączane są np. wieczorem, by nie zużywały prądu w czasie czuwania. Nieużywane pomieszczenia przechodzą w tryb uśpienia i oszczędzają energię.

Zużycie wszystkich zasobów szczegółowo się też monitoruje i mierzy, by zoptymalizować koszty. Dzięki temu oszczędność energii w zmodernizowanych dzięki usłudze fit-outu biurach jest natychmiastowa.

Ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja

Nowoczesne inteligentne systemy regulują pracę wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania budynku. Dzięki temu, że dzieje się to automatycznie, można wygenerować spore oszczędności oraz zadbać o lepszy komfort pracowników.

Ważnym aspektem jest też dbałość o jakość powietrza. Wdrożenie systemów jej monitorowania i automatycznego zarządzania sprawia, że pracownicy pracują efektywniej i rzadziej chodzą na zwolnienia.

Systemy oszczędzania wody

Nowoczesne biura powinny mieć dziś wdrożone systemy oszczędzania wody. Sprawdzają się takie rozwiązania jak instalowanie toalet o małym przepływie i armatury sterowanej elektronicznie. W budynkach biurowych coraz częściej pojawiają się też innowacyjne pomysły jak wykorzystywanie przechwyconej wody deszczowej.

Wybór ekologicznych rozwiązań

Ekologia w biurze to dziś nie tylko moda, ale także sposób na realne oszczędności. Ekologiczne rozwiązania, które są powszechnie stosowane, to m.in. wykorzystywanie paneli fotowoltaicznych i innych systemów do wytwarzania własnej energii, umiejętne korzystanie z klimatyzacji, wyposażenie biura przy pomocy mebli z recyklingu.

Coraz częściej firmy rezygnują też z niepotrzebnych sprzętów i stawiają np. na ekologiczny papier oraz przyjazne środowisku materiały biurowe.

Podsumowanie

Funkcjonalne, nowoczesne i przyjazne pracownikom biuro to najlepszy przepis na poprawę działania firmy. Fit-out biura nie dotyczy tylko nowych przestrzeni. Także istniejące biura można przearanżować tak, aby odpowiadały potrzebom swoich użytkowników.

Ważne, by usługę fit-out zlecić profesjonalistom, z dużym doświadczeniem na rynku i szerokim portfolio zrealizowanych projektów. Taką firmą jest DM Builidng. Już dziś sprawdź nasze realizacje i zapoznaj się z naszą ofertą!

Potrzebujesz remontu lub zarządcy budowy, więc...