Projekt nowoczesnego wnętrza biura. Co powinien zawierać?

Nowoczesne biura to pomieszczenia funkcjonalne i estetyczne. Mają za zadanie wspierać wydajność pracowników, a jednocześnie wpływać pozytywnie na wizerunek przedsiębiorstwa. Co powinien zawierać projekt nowoczesnego biura? Kto może go przygotować?

Co to znaczy, że biuro jest nowoczesne?

Nowoczesne biuro musi być przede wszystkim funkcjonalne. W takich przestrzeniach stawia się na rozwiązania, które poprawiają wydajność pracy i samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu. Komfort pracowników ma bowiem ogromny wpływ na efekty ich działania.

Z tego powodu w nowoczesnych biurach stawia się na barwy sprzyjające skupieniu i ergonomiczne rozwiązania ułatwiające dostosowanie stanowiska do własnych potrzeb. W aranżacji takich pomieszczeń pojawiają się wygodne meble, rośliny i przestrzenie wspólne, w których można spędzać wolny czas.

Nowoczesne biuro to także designerskie wnętrze, którego charakter nawiązuje do wartości i celów danej firmy. W takich miejscach coraz częściej pojawiają się intensywne barwy zgodne z identyfikacją wizualną przedsiębiorstwa. Bazą są natomiast uniwersalne odcienie i minimalistyczne formy.

Jak zaprojektować nowoczesne wnętrze biura?

Każde biuro jest inne, dlatego podczas projektowania jego wyposażenia konieczne jest indywidualne podejście. Proces ten składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest planowanie projektu. Obejmuje on analizę wymagań klienta, jego celów i potrzeb, a także określenie budżetu. Na tym etapie ustala się najważniejsze kwestie dotyczące aranżacji, na podstawie których można stworzyć docelowy projekt.

Kolejnym etapem jest zapoznanie się z przestrzenią biurową i zaplanowanie jej poszczególnych elementów, takich jak oświetlenie, kolorystyka czy dobór odpowiednich mebli i akcesoriów. W tym czasie powstaje wstępny zarys wyposażenia biura. Na tym etapie konieczne jest określenie lokalizacji urządzeń elektronicznych, od której będą zależeć kolejne kroki.

Następnie przechodzi się do wyboru urządzeń i technologii. Mowa tu zarówno o komputerach, jak i oświetleniu, klimatyzacji czy wentylacji. W niektórych biurowcach montuje się też panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła.

Konieczne jest przeanalizowanie mocy używanego sprzętu i dopasowanie instalacji do jego parametrów technicznych. Etap ten często jest jednym z najbardziej skomplikowanych. Wymaga wiedzy na temat instalacji elektrycznych i dotyczących ich przepisów. Odpowiednio zaprojektowany system pozwala bowiem na podłączenie urządzeń w taki sposób, by zapewniały bezpieczeństwo i komfort pracy.

Poprawna kolejność tworzenia projektu biura pozwala usprawnić cały proces. Umożliwia ona wprowadzanie ewentualnych poprawek na etapach, na których nie są one jeszcze mocno inwazyjne i nie dezorganizują zaplanowanej pracy. Projektowanie biura często jest bardzo złożone i skomplikowane, dlatego warto podzielić je na co najmniej kilka kroków i dobrze przemyśleć kolejne decyzje.

Sprawdź realizacje firmy DM Building!

Trendy w projektowaniu nowoczesnych biur

Projekt nowoczesnego wnętrza biura może opierać się o kilka trendów. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się aranżacje nawiązujące do środowiska. Bazują one na materiałach ekologicznych lub pochodzących z recyklingu. W takich przestrzeniach biurowych króluje zieleń i naturalne drewno. Tworzą one niepowtarzalną atmosferę sprzyjającą pracy. Często mają elementy charakterystyczne dla stylu industrialnego.

Biuro XXI wieku to także przestrzeń przyjazna pracy hybrydowej. Powinno być urządzone tak, by zapewniać komfort działania zarówno z siedziby firmy, jak i z domu. W tym przypadku największe znaczenie ma odpowiednie zaprojektowanie instalacji elektrycznych i dobór urządzeń, które pozwolą na komfortowe przeprowadzanie spotkań online.

W nowoczesnych biurach stawia się też na przestrzeń do relaksu i odpoczynku. W takich obiektach pojawiają się pomieszczenia wspólne, w których znajdują się kanapy, a nawet infrastruktura rozrywkowa – stoły do ping-ponga, telewizory itd. Miejsca te pozwalają oderwać myśli od pracy podczas przerwy, co wpływa pozytywnie na wydajność zatrudnianych osób.

W biurach zorientowanych na pracowników pojawiają się też pomieszczenia do pracy grupowej, wyposażone w meble i akcesoria sprzyjające wspólnemu działaniu. W budynkach nie może zabraknąć również przestrzeni do rozmów telefonicznych z klientami, wygłuszonych tak, by nie przeszkadzać innym osobom.

Podsumowanie

Projekt biura musi obejmować wiele elementów, dlatego jego samodzielne stworzenie bywa problematyczne. Odpowiednio zaplanowana przestrzeń biurowa wpływa na wydajność pracy, a także odbiór firmy przez jej klientów i kontrahentów. Z tego powodu podczas remontu biura dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług profesjonalistów.

Specjalistyczne firmy, jak DM Building, tworzą projekt aranżacji, a następnie realizują go w budynku. Przeprowadzają analizę wymagań i sprawdzają, jakie rozwiązania spiszą się najlepiej w danym miejscu. Uczestniczą w każdym etapie inwestycji, gwarantując jej sprawny przebieg.

Potrzebujesz remontu lub zarządcy budowy, więc...